Microchip Technology PIC24FV32KA302-E/ML
PIC24FV32KA302-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV32KA302-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24FV32KA302-E/ML.pdf
Availability of PIC24FV32KA302-E/ML
QUANTITY
PIC24FV32KA302-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV32KA302-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FV32KA302-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV32KA302-E/ML
Related LinksPIC24FV32, PIC24FV32KA302-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV32KA302-E/ML Details Description
Related parts for PIC24FV32KA302-E/ML
TRANSDUCER 0-100MV 5000# PRES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 30A 30V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 18GHZ datasheet.pdf