Microchip Technology PIC24HJ128GP504T-I/PT
PIC24HJ128GP504T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ128GP504T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24HJ128GP504T-I/PT.pdf
Availability of PIC24HJ128GP504T-I/PT
QUANTITY
PIC24HJ128GP504T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ128GP504T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ128GP504T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24H
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ128GP504T-I/PT
Related LinksPIC24HJ128, PIC24HJ128GP504T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ128GP504T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24HJ128GP504T-I/PT
CORD MINI BANA PLUG PATCH 18"BLK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT-363 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 250MA PCB datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 T 200/PK datasheet.pdf
CONN HDR 26POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf