Microchip Technology PIC32MX120F032BT-V/SO
PIC32MX120F032BT-V/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F032BT-V/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC32MX120F032BT-V/SO.pdf
Availability of PIC32MX120F032BT-V/SO
QUANTITY
PIC32MX120F032BT-V/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F032BT-V/SO
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F032BT-V/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F032BT-V/SO
Related LinksPIC32MX120, PIC32MX120F032BT-V/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F032BT-V/SO Details Description
Related parts for PIC32MX120F032BT-V/SO
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO TNC JACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 120MA 12.9 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf