Microchip Technology PIC32MX120F032C-50I/TL
PIC32MX120F032C-50I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F032C-50I/TL
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VTLA
Datasheet Download
PIC32MX120F032C-50I/TL.pdf
Availability of PIC32MX120F032C-50I/TL
QUANTITY
PIC32MX120F032C-50I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F032C-50I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F032C-50I/TL
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package36-VTLA (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F032C-50I/TL
Related LinksPIC32MX120F, PIC32MX120F032C-50I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F032C-50I/TL Details Description
Related parts for PIC32MX120F032C-50I/TL
TERM RING NON INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSOP datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 7A datasheet.pdf