Microchip Technology PIC32MX120F032D-V/ML
PIC32MX120F032D-V/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F032D-V/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC32MX120F032D-V/ML.pdf
Availability of PIC32MX120F032D-V/ML
QUANTITY
PIC32MX120F032D-V/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F032D-V/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F032D-V/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F032D-V/ML
Related LinksPIC32MX120, PIC32MX120F032D-V/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F032D-V/ML Details Description
Related parts for PIC32MX120F032D-V/ML
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS FREE-HANG WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABINET STEEL 23.6X31.5X77.3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 26MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 45D THR datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf