Microchip Technology PIC32MX120F032DT-V/ML
PIC32MX120F032DT-V/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F032DT-V/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC32MX120F032DT-V/ML.pdf
Availability of PIC32MX120F032DT-V/ML
QUANTITY
PIC32MX120F032DT-V/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F032DT-V/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F032DT-V/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F032DT-V/ML
Related LinksPIC32MX120, PIC32MX120F032DT-V/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F032DT-V/ML Details Description
Related parts for PIC32MX120F032DT-V/ML
CONN HEADER 9POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SL-MRP30M(METAL) 4NC, 1XM20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO252 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf