Microchip Technology PIC32MX130F256B-50I/SS
PIC32MX130F256B-50I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F256B-50I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC32MX130F256B-50I/SS.pdf
Availability of PIC32MX130F256B-50I/SS
QUANTITY
PIC32MX130F256B-50I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F256B-50I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F256B-50I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F256B-50I/SS
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F256B-50I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F256B-50I/SS Details Description
Related parts for PIC32MX130F256B-50I/SS
CONN MINI SMB PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN GOLD BLACK datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 56 CKT SIGNAL LONG PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW datasheet.pdf