Microchip Technology PIC32MX150F128B-50I/SO
PIC32MX150F128B-50I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F128B-50I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC32MX150F128B-50I/SO.pdf
Availability of PIC32MX150F128B-50I/SO
QUANTITY
PIC32MX150F128B-50I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F128B-50I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F128B-50I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F128B-50I/SO
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F128B-50I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F128B-50I/SO Details Description
Related parts for PIC32MX150F128B-50I/SO
ALLIGATOR CLIP 35MM W/COVER RED datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .100 W/LATCH datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF MALE 8X8PAIR datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 4POS STR datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CBL MNT 4POS W/SKT datasheet.pdf
SLEEVE PPS 3/4 BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V 10% X5R 0402 datasheet.pdf