Microchip Technology PIC32MX150F128BT-50I/SS
PIC32MX150F128BT-50I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F128BT-50I/SS
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC32MX150F128BT-50I/SS.pdf
Availability of PIC32MX150F128BT-50I/SS
QUANTITY
PIC32MX150F128BT-50I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F128BT-50I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F128BT-50I/SS
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F128BT-50I/SS
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F128BT-50I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F128BT-50I/SS Details Description
Related parts for PIC32MX150F128BT-50I/SS
IC COMBO II PCM FILTER 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf