Microchip Technology PIC32MX150F128D-50I/PT
PIC32MX150F128D-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F128D-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC32MX150F128D-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX150F128D-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX150F128D-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F128D-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F128D-50I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F128D-50I/PT
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F128D-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F128D-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX150F128D-50I/PT
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED SS RED DIFFUSED LP PCB 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 10A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 37 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.4A TO263-3 datasheet.pdf