Microchip Technology PIC32MX150F256L-50I/PT
PIC32MX150F256L-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F256L-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX150F256L-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX150F256L-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX150F256L-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F256L-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F256L-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F256L-50I/PT
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F256L-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F256L-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX150F256L-50I/PT
LED SINGLE ELEMENT RED datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 8PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 1 TH datasheet.pdf
IC DEMOD DVB-S2/S DUAL 68QFN datasheet.pdf
IC 10BIT BUS SWITCH TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf