Microchip Technology PIC32MX170F512H-50I/PT
PIC32MX170F512H-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX170F512H-50I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX170F512H-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX170F512H-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX170F512H-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX170F512H-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX170F512H-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX170F512H-50I/PT
Related LinksPIC32MX170F, PIC32MX170F512H-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX170F512H-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX170F512H-50I/PT
CONN SPD FLG 16-22 AWG #8 P-G datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 037 250V datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf