Microchip Technology PIC32MX170F512LT-I/PF
PIC32MX170F512LT-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX170F512LT-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX170F512LT-I/PF.pdf
Availability of PIC32MX170F512LT-I/PF
QUANTITY
PIC32MX170F512LT-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX170F512LT-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX170F512LT-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX170F512LT-I/PF
Related LinksPIC32MX170, PIC32MX170F512LT-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX170F512LT-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MX170F512LT-I/PF
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 3/80 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM DO-35 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf