Microchip Technology PIC32MX230F128L-50I/PT
PIC32MX230F128L-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F128L-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX230F128L-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX230F128L-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX230F128L-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F128L-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F128L-50I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F128L-50I/PT
Related LinksPIC32MX230F, PIC32MX230F128L-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F128L-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX230F128L-50I/PT
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 2:2 270MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR 13C 13#12 SKT PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC datasheet.pdf