Microchip Technology PIC32MX230F128L-V/PT
PIC32MX230F128L-V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F128L-V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX230F128L-V/PT.pdf
Availability of PIC32MX230F128L-V/PT
QUANTITY
PIC32MX230F128L-V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F128L-V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F128L-V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F128L-V/PT
Related LinksPIC32MX230, PIC32MX230F128L-V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F128L-V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX230F128L-V/PT
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC QUAD 8-BIT D/A CONV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 7POS GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
EMULATOR BOARD V850ES datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf