Microchip Technology PIC32MX250F128B-50I/SO
PIC32MX250F128B-50I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX250F128B-50I/SO
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC32MX250F128B-50I/SO.pdf
Availability of PIC32MX250F128B-50I/SO
QUANTITY
PIC32MX250F128B-50I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX250F128B-50I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC32MX250F128B-50I/SO
Featured ProductLow-Cost PIC32 MCUs
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX250F128B-50I/SO
Related LinksPIC32MX250F, PIC32MX250F128B-50I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX250F128B-50I/SO Details Description
Related parts for PIC32MX250F128B-50I/SO
IC DIFF BUS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 304.92VC P600 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC716LP3E datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.5MM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 20 datasheet.pdf