Microchip Technology PIC32MX250F128B-V/SS
PIC32MX250F128B-V/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX250F128B-V/SS
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC32MX250F128B-V/SS.pdf
Availability of PIC32MX250F128B-V/SS
QUANTITY
PIC32MX250F128B-V/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX250F128B-V/SS
Internal Part NumberEIS-PIC32MX250F128B-V/SS
Featured ProductLow-Cost PIC32 MCUs
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX250F128B-V/SS
Related LinksPIC32MX250, PIC32MX250F128B-V/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX250F128B-V/SS Details Description
Related parts for PIC32MX250F128B-V/SS
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX DISPLAYPORT/PCIE 56TQFN datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf