Microchip Technology PIC32MX250F128DT-V/ML
PIC32MX250F128DT-V/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX250F128DT-V/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC32MX250F128DT-V/ML.pdf
Availability of PIC32MX250F128DT-V/ML
QUANTITY
PIC32MX250F128DT-V/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX250F128DT-V/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX250F128DT-V/ML
Featured ProductLow-Cost PIC32 MCUs
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX250F128DT-V/ML
Related LinksPIC32MX250, PIC32MX250F128DT-V/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX250F128DT-V/ML Details Description
Related parts for PIC32MX250F128DT-V/ML
IC VREF SERIES PROG 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M20 5V 36" datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 69A TO220-3 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.940" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf