Microchip Technology PIC32MX270F256BT-50I/ML
PIC32MX270F256BT-50I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F256BT-50I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC32MX270F256BT-50I/ML.pdf
Availability of PIC32MX270F256BT-50I/ML
QUANTITY
PIC32MX270F256BT-50I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F256BT-50I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F256BT-50I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F256BT-50I/ML
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F256BT-50I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F256BT-50I/ML Details Description
Related parts for PIC32MX270F256BT-50I/ML
IC ARM7 MCU FLASH 8K 48-LQFP datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR MOBILES 16QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf