| Internal Part Number | EIS-PIC32MX270F256D-50I/PT | |
| Featured Product | PIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 31/Jul/2015 Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 160 | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 34 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 13x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |