Microchip Technology PIC32MX270F256D-50I/TL
PIC32MX270F256D-50I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX270F256D-50I/TL
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC32MX270F256D-50I/TL.pdf
Availability of PIC32MX270F256D-50I/TL
QUANTITY
PIC32MX270F256D-50I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX270F256D-50I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MX270F256D-50I/TL
Featured ProductPIC32MX12 Series MCUs With Larger Flash and RAM
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX270F256D-50I/TL
Related LinksPIC32MX270F, PIC32MX270F256D-50I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX270F256D-50I/TL Details Description
Related parts for PIC32MX270F256D-50I/TL
IC REG BCK BOOST 5V 1.7A TO263-5 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf