Microchip Technology PIC32MX320F064H-80V/PT
PIC32MX320F064H-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX320F064H-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX320F064H-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX320F064H-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX320F064H-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX320F064H-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX320F064H-80V/PT
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package160
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX320F064H-80V/PT
Related LinksPIC32MX320F, PIC32MX320F064H-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX320F064H-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX320F064H-80V/PT
CONN HEADR R/A LO-PRO 60POS 30AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 32A Y4 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3F datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M YELLOW 1' datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS TH datasheet.pdf