Microchip Technology PIC32MX320F128H-80V/PT
PIC32MX320F128H-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX320F128H-80V/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX320F128H-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX320F128H-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX320F128H-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX320F128H-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX320F128H-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX320F128H-80V/PT
Related LinksPIC32MX320F, PIC32MX320F128H-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX320F128H-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX320F128H-80V/PT
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 470UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
WHT 48MM X 50M BULK datasheet.pdf