| Internal Part Number | EIS-PIC32MX320F128L-80V/PT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Bluetooth Audio Development Platform | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Errata/Datasheet Update 06/Oct/2014 | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Article Library | Creating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs | |
| Standard Package | 119 | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 85 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |