Microchip Technology PIC32MX340F128HT-80I/MR
PIC32MX340F128HT-80I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX340F128HT-80I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX340F128HT-80I/MR.pdf
Availability of PIC32MX340F128HT-80I/MR
QUANTITY
PIC32MX340F128HT-80I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX340F128HT-80I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX340F128HT-80I/MR
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX340F128HT-80I/MR
Related LinksPIC32MX340F, PIC32MX340F128HT-80I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX340F128HT-80I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX340F128HT-80I/MR
FIBER OPTIC SWITCH 1X2 SC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RS-70 RFM; CENTER FOOT datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 25P S40 ENT. K S datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 12A TO220-3 datasheet.pdf