Microchip Technology PIC32MX340F256HT-80I/MR
PIC32MX340F256HT-80I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX340F256HT-80I/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX340F256HT-80I/MR.pdf
Availability of PIC32MX340F256HT-80I/MR
QUANTITY
PIC32MX340F256HT-80I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX340F256HT-80I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX340F256HT-80I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX340F256HT-80I/MR
Related LinksPIC32MX340F, PIC32MX340F256HT-80I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX340F256HT-80I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX340F256HT-80I/MR
IDC CABLE - CSC20G/AE20G/CCE20G datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015L/H1507TR10" datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 3/16" datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.226 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN FPC 21POS .2MM datasheet.pdf