Microchip Technology PIC32MX360F256L-80I/BG
PIC32MX360F256L-80I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F256L-80I/BG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX360F256L-80I/BG.pdf
Availability of PIC32MX360F256L-80I/BG
QUANTITY
PIC32MX360F256L-80I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F256L-80I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F256L-80I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F256L-80I/BG
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F256L-80I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F256L-80I/BG Details Description
Related parts for PIC32MX360F256L-80I/BG
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A SMT TIN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf