Microchip Technology PIC32MX360F256L-80V/BG
PIC32MX360F256L-80V/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F256L-80V/BG
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX360F256L-80V/BG.pdf
Availability of PIC32MX360F256L-80V/BG
QUANTITY
PIC32MX360F256L-80V/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F256L-80V/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F256L-80V/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Standard Package184
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F256L-80V/BG
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F256L-80V/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F256L-80V/BG Details Description
Related parts for PIC32MX360F256L-80V/BG
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 15A DIRECTFET datasheet.pdf
IC VGA GP SGL-ENDED 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 300V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf