Microchip Technology PIC32MX360F256LT-80V/PT
PIC32MX360F256LT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F256LT-80V/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX360F256LT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX360F256LT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX360F256LT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F256LT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F256LT-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F256LT-80V/PT
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F256LT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F256LT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX360F256LT-80V/PT
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf