Microchip Technology PIC32MX360F256LT-80V/PT
PIC32MX360F256LT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F256LT-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX360F256LT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX360F256LT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX360F256LT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F256LT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F256LT-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F256LT-80V/PT
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F256LT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F256LT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX360F256LT-80V/PT
GDT 230V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 1/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
HOST CTLR USB 2.0 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf