Microchip Technology PIC32MX460F256L-80I/BG
PIC32MX460F256L-80I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX460F256L-80I/BG
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC32MX460F256L-80I/BG.pdf
Availability of PIC32MX460F256L-80I/BG
QUANTITY
PIC32MX460F256L-80I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX460F256L-80I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC32MX460F256L-80I/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC32 Family of Microcontrollers
Standard Package184
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX460F256L-80I/BG
Related LinksPIC32MX460F, PIC32MX460F256L-80I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX460F256L-80I/BG Details Description
Related parts for PIC32MX460F256L-80I/BG
FIXED IND 39NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf