| Internal Part Number | EIS-PIC32MX460F256LT-80I/PT | |
| PCN Design/Specification | Errata/Datasheet Update 06/Oct/2014 | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Reel Design Update 07/May/2015 Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 85 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (12x12) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC32MX460F256LT-80I/PT | |
 | EN91F6 | BATTERY PK 9.0V AA SIZE ALKALINE | datasheet.pdf | |