Microchip Technology PIC32MX564F064L-I/PF
PIC32MX564F064L-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX564F064L-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX564F064L-I/PF.pdf
Availability of PIC32MX564F064L-I/PF
QUANTITY
PIC32MX564F064L-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX564F064L-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX564F064L-I/PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
Qualification TQFP-100L Package 18/Aug/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX564F064L-I/PF
Related LinksPIC32MX564, PIC32MX564F064L-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX564F064L-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MX564F064L-I/PF
RES CERAMIC 3 OHM 20W 5% WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
HOLDER BATT AAAA 2CELL PC MOUNT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.03MM datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 17.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf