Microchip Technology PIC32MX675F256H-80I/MR
PIC32MX675F256H-80I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX675F256H-80I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX675F256H-80I/MR.pdf
Availability of PIC32MX675F256H-80I/MR
QUANTITY
PIC32MX675F256H-80I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX675F256H-80I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX675F256H-80I/MR
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX675F256H-80I/MR
Related LinksPIC32MX675F, PIC32MX675F256H-80I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX675F256H-80I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX675F256H-80I/MR
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP DUAL3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 5% 15W TO220-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf