Microchip Technology PIC32MX675F256H-80V/PT
PIC32MX675F256H-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX675F256H-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX675F256H-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX675F256H-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX675F256H-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX675F256H-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX675F256H-80V/PT
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX675F256H-80V/PT
Related LinksPIC32MX675F, PIC32MX675F256H-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX675F256H-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX675F256H-80V/PT
IC ADC 10BIT 4CH 1MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 200M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 122K OHM SMT 0603 datasheet.pdf