| Internal Part Number | EIS-PIC32MX675F256L-80V/PF | |
| Featured Product | 32-Bit PIC® Microcontroller PIC32 32-Bit MCU Families | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 90 | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 85 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |