Microchip Technology PIC32MX675F256L-80V/PT
PIC32MX675F256L-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX675F256L-80V/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX675F256L-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX675F256L-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX675F256L-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX675F256L-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX675F256L-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX675F256L-80V/PT
Related LinksPIC32MX675F, PIC32MX675F256L-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX675F256L-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX675F256L-80V/PT
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
CORE MODULE RCM5750 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 530K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W datasheet.pdf