Microchip Technology PIC32MX675F512H-80I/MR
PIC32MX675F512H-80I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX675F512H-80I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX675F512H-80I/MR.pdf
Availability of PIC32MX675F512H-80I/MR
QUANTITY
PIC32MX675F512H-80I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX675F512H-80I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX675F512H-80I/MR
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C