Microchip Technology PIC32MX695F512HT-80V/PT
PIC32MX695F512HT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX695F512HT-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX695F512HT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX695F512HT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX695F512HT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX695F512HT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX695F512HT-80V/PT
Qualification Revision 08/May/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX695F512HT-80V/PT
Related LinksPIC32MX695F, PIC32MX695F512HT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX695F512HT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX695F512HT-80V/PT
IC FXD-PNT DSP 400 MIPS 201-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .200 VERT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 70mA 16-SSOP datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GENERATOR CONTROLLER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf