Microchip Technology PIC32MX775F256HT-80I/MR
PIC32MX775F256HT-80I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX775F256HT-80I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX775F256HT-80I/MR.pdf
Availability of PIC32MX775F256HT-80I/MR
QUANTITY
PIC32MX775F256HT-80I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX775F256HT-80I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX775F256HT-80I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX775F256HT-80I/MR
Related LinksPIC32MX775F, PIC32MX775F256HT-80I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX775F256HT-80I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX775F256HT-80I/MR
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT W/LCD 40-DIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SSD 240GB SCSI datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
74 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
IC DDR MOBILE 2GB 200MHZ 90BGA datasheet.pdf