Microchip Technology PIC32MX795F512LT-80V/PT
PIC32MX795F512LT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX795F512LT-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX795F512LT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX795F512LT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX795F512LT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX795F512LT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX795F512LT-80V/PT
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX795F512LT-80V/PT
Related LinksPIC32MX795F, PIC32MX795F512LT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX795F512LT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX795F512LT-80V/PT
CONN RING TERM #10 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CHASSIS STEEL GRAY 14"L X 17"W datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 60K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT89-3 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf