Microchip Technology PIC32MZ1024EFF100-I/PT
PIC32MZ1024EFF100-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFF100-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFF100-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFF100-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ1024EFF100-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFF100-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFF100-I/PT
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFF100-I/PT
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFF100-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFF100-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFF100-I/PT
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA 6TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 16CH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
SL 7.62HP/07/90F 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf