Microchip Technology PIC32MZ1024EFG064-I/PT
PIC32MZ1024EFG064-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFG064-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFG064-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFG064-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ1024EFG064-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFG064-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFG064-I/PT
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityEthernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFG064-I/PT
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFG064-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFG064-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFG064-I/PT
CONN RECEPT 13POS MALE CRIMP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM 116VC P600 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V TO-247 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SMA datasheet.pdf