Microchip Technology PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
PIC32MZ1024EFM100T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ1024EFM100T-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ1024EFM100T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024EFM100T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024EFM100T-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ1024EFM100T-I/PT
RECTIFIER BRIDGE 100V 15A MB datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ENERGY METER 32K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
INDUCTOR 6.50A 68.0UH SMT datasheet.pdf