Microchip Technology PIC32MZ2048ECH100-I/PT
PIC32MZ2048ECH100-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048ECH100-I/PT
Brief Description
MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ2048ECH100-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ2048ECH100-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ2048ECH100-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048ECH100-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048ECH100-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC32MZ EC Errata/Datasheet Update 16/Dec/2013
PIC32MZ Datasheet Update 06/May/2014
PIC32MZ Errata/Datasheet Update 04/Jun/2014
PIC32MZ Datasheet Update 04/Jul/2014
PIC32MZ Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
PIC32MZ Die Update 13/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 16/Dec/2014
Dattasheet Update 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® microAptiv™
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size2MB (2M x 8)
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048ECH100-I/PT
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048ECH100-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048ECH100-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ2048ECH100-I/PT
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
IC MPU CELERON 2.0GHZ 478FCPGA datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/CKEY datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 12BIT 3MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf