Microchip Technology PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
PIC32MZ2048EFG100T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQF
Datasheet Download
PIC32MZ2048EFG100T-I/PF.pdf
Availability of PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
QUANTITY
PIC32MZ2048EFG100T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
PCN Design/SpecificationErrata Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048EFG100T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048EFG100T-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MZ2048EFG100T-I/PF
RES SMD 63.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED T1 AMBER 603NM RA PCB datasheet.pdf
RES SMD 13.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38QFN datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
10GXFP UPLK,EXPRESS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf