Microchip Technology PIC32MZ2048EFH124-I/TL
PIC32MZ2048EFH124-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ2048EFH124-I/TL
Brief Description
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH 124VTL
Datasheet Download
PIC32MZ2048EFH124-I/TL.pdf
Availability of PIC32MZ2048EFH124-I/TL
QUANTITY
PIC32MZ2048EFH124-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ2048EFH124-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ2048EFH124-I/TL
Standard Package40
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O97
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case124-VFTLA Dual Row Exposed Pad
Supplier Device Package124-VTLA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ2048EFH124-I/TL
Related LinksPIC32MZ2048, PIC32MZ2048EFH124-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ2048EFH124-I/TL Details Description
Related parts for PIC32MZ2048EFH124-I/TL
IC OTP 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.58"L X 4.8"W datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 8POS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HI CURRENT M 20A SLD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf