| Internal Part Number | EIS-PICOIMX6U10R1GBSDBW | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 32 | |
| Category | Embedded Computers | |
| Family | Single Board Computers (SBCs) | |
| Series | PICO | |
| Core Processor | Cortex®-A9, i.MX6 | |
| Speed | 1.0GHz | |
| Number of Cores | 2 | |
| Power (Watts) | - | |
| Cooling Type | - | |
| Size / Dimension | 1.375" x 1.625" (36mm x 40mm) | |
| Form Factor | - | |
| Expansion Site/Bus | PCIe | |
| RAM Capacity/Installed | 1GB/1GB | |
| Storage Interface | SD, SDIO | |
| Video Outputs | HDMI, LVDS, MIPI, TTL | |
| Ethernet | RGMII | |
| USB | USB OTG 2.0 | |
| RS-232 (422, 485) | - | |
| Digital I/O Lines | - | |
| Analog Input:Output | - | |
| Watchdog Timer | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PICOIMX6U10R1GBSDBW | |
| Related Links | PICOIMX6U, PICOIMX6U10R1GBSDBW Datasheet, TechNexion Distributor | |
 | 229 | STRAP BATT DUAL SERIES 9V 7"LEAD | datasheet.pdf | |