Delta Electronics PJ-48V50WCNA
PJ-48V50WCNA picture photo
Mfg. Part Number
PJ-48V50WCNA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Datasheet Download
PJ-48V50WCNA.pdf
Availability of PJ-48V50WCNA
QUANTITY
PJ-48V50WCNA Order Process
Ship out your order
Specifications of PJ-48V50WCNA
Internal Part NumberEIS-PJ-48V50WCNA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPJ-xxV50Wx CB Test Cert
PJ-xxV50Wx EC Declaration of Conformity
PJ-xxV35/50Wx TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPower Management Solutions
3D ModelPJ-48V50WyyA.stp
2D DrawingPJ-48V50WyyA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPJ
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.38" L x 2.36" W x 1.42" H (162.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PJ-48V50WCNA
Related LinksPJ-48V, PJ-48V50WCNA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PJ-48V50WCNA Details Description
Related parts for PJ-48V50WCNA
FIXED IND 22NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 20-25AT 200V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS MALE R/A PNL #20 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX AISG DUAL MODEM 144HLQFP datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf