Delta Electronics PJT-24V40WBAA
PJT-24V40WBAA picture photo
Mfg. Part Number
PJT-24V40WBAA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Datasheet Download
PJT-24V40WBAA.pdf
Availability of PJT-24V40WBAA
QUANTITY
PJT-24V40WBAA Order Process
Ship out your order
Specifications of PJT-24V40WBAA
Internal Part NumberEIS-PJT-24V40WBAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPJT-xxV40WBA CB Test Cert
PJT-xxV40WBA EC Declaration of Conformity
PJT-24V40WBA TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPJT Series Power Supplies
3D ModelPJT-24V40WBAA.stp
2D DrawingPJT-24V40WBAA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPJT
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PJT-24V40WBAA
Related LinksPJT-24, PJT-24V40WBAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PJT-24V40WBAA Details Description
Related parts for PJT-24V40WBAA
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 46PS .1" DL R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
SR BTS CB FT 6 ASY J datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M W/W TIN GI datasheet.pdf
BOX RECP 80 POS C/E datasheet.pdf